Treme
Büyük finali gerçekleşti.
Bir yandan Katrina Kasırgası’nın açtığı yaraları sarmaya çalışan bir yandan da hayatlarını yeniden kurmaya çalışan New Orleans’ın renkli insanlarının öyküsünü anlatan Treme, yeni sezonuyla yakında e2'de.
Adını, New Orleans'ın önemli yerleşim bölgelerinin birinden alan Treme, 2005 yılının Ağustos ayında ortalığı kasıp kavuran Katrina Kasırgası'nın hayatlarını yerle bir ettiği insanların öyküsünü anlatıyor. Kasırga sırasında her şeylerini yitirmiş olan insanların hayatlarını yeniden kurma çabalarını tüm renkliliğiyle yansıtan dizi, şehirde yaşanan siyasi çıkar çatışmalarıyla toplu konut yolsuzluklarını da mercek altına alıyor, ceza ve adalet sistemini sorguluyor. Afrika kökenli Amerikalılar’dan oluşan Mardi Gras Yerlileri ile polis arasında gelişen çatışmaların ve turizm sektörünü yeniden canlandırmak isteyen insanların çabasına da tanıklık etmemizi sağlıyor. New Orleans kültürünün vazgeçilmez parçası olan müzik de Treme’de çok önemli bir yer kaplıyor. Dizi, oyuncuların seslendirdiği şarkıların yanı sıra birçok ünlü caz ve rock müzisyenini ağırlayıp, muhteşem bir müzik şöleni sunuyor.

İkinci sezonuna kasırganın üstünden 14 ay geçtikten sonrasını anlatarak başlayan Treme’de şehrin ritmi yavaş yavaş normale dönmüş, kahramanlarımız hayatlarına devam etmenin yollarını bulmuş olsa da korkunç trajedinin izleri kendini hissettirmeye, bazı gerçeklikleri değiştirmeye devam edecek.

90'lı yıllarda Homicide: Life on the Street dizisini yazmak üzere ilk kez birlikte çalışan David Simon ve Eric Overmyer ikinci kez, birçok eleştirmen tarafından 2000'li yılların en iyi dizilerinden biri kabul edilen The Wire'da bir araya gelmişlerdi. Artık prodüktör olarak da televizyon dünyasında hatırı sayılır bir yer edinen ikilinin son projesi Treme oldu. Overmyer'ın daha önce New Orleans'ta bir süre yaşamış olması, dizinin yapım aşamasında büyük faydalar sağlamış. New York Times yazarı Alessandra Stanley, Treme'nin "New Orleans'ın kasırga tarafından bile yok edilemeyen yaşama sevinci"ni çok iyi yansıttığını düşünüyor. Salon's yazarı Heather Havrilesky ise “Dizi, televizyonlarda uzun süredir hasret kalınan büyük bir hikayeye sahip” yorumunda bulunuyor. İzleyicilerden ve eleştirmenlerden aldığı olumlu tepkiler sayesinde Treme ilk sezonun sonunda ikişer dalda hem Grammy, hem de Emmy ödülüne aday gösterildi.